Diljem svijeta Nenasilna komunikacija Marshalla Rosenberga koristi se za posredovanje u sporovima i sukobima na svim razinama.
Edukacija je namijenjena roditeljima, odgojiteljima,učiteljima, pedagozima, socijalnim pedagozima, psiholozima,edukacijskim rehabilitatorima, logopedima, psihoterapeutima i svima drugima koji rade s ljudima i žele unaprijediti svoje komunikacijske vještine. U Hrvatskoj nemamo certificiranog trenera NK stoga je ova edukacija izuzetna prilika za sve one koji žele postati treneri i širiti mrežu nenasilne komunikacije.

Modul 1
Umjetnost autentične komunikacije
Lako bismo se složili koje karakteristike obilježavaju komunikaciju koju prepoznajemo kao ugodnu i efikasnu. Te karakteristike su univerzalne i općevažeće.
Nevezano govorimo li o komunikaciji na temelju koje uspostavljamo odnose u profesionalnom ili privatnom životu, složit ćete se da svi svoje odnose i komunikaciju želimo graditi na razumijevanju, jasnoći, iskrenosti, uzajamnom poštovanju.
Pa ipak, ne uspijeva nam uvijek ostvariti takve odnose u kakvima bismo željeli biti.
Kako bismo se približili željenom kvalitetu odnosa, potrebno je osvijestiti obrasce misaonih procesa koji nam mogu otežavati empatijsko povezivanje s drugima i zbog kojih odnosi poprimaju neželjeni oblik.
Početak u uspostavljanju željenih odnosa s drugima je iskren odnos sa sobom, samorazumijevanje, nježnost prema sebi i sposobnost samoizražavanja na iskren, autentičan, ali siguran način.
Ovakva intrapersonalna komunikacija se ostvaruje kroz usvajanje tehnika za razumijevanje kompleksnosti i pluraliteta vlastite ličnosti. Biti s drugima, a „ne biti sa sobom“ je moguće i to prepoznajemo kao stanja nemira, manjka fokusiranosti, gubitka bliskosti i povezanosti s drugima, nedostatka svijesti o sebi i neefikasnosti vlastitih postupaka, koji ne samo da ne doprinose, nego i ruiniraju kvalitetu života.
Razvijanje svijesti, sposobnost samopromatranja, samorazumijevanja i usuglašavanje cijelog „unutrašnjeg tima“ koji živi u nama, kako bismo utemeljeno reagirali prema vani je ključ autentičnosti, integriteta i slobodnog življenja zrele osobe.
„Autentična komunikacija“ je edukacija utemeljena u modelu Marshalla Rosenberga i podrazumijeva sadržaje i komunikacijske vještine koje jačaju našu sposobnost da ostanemo ljudska bića, čak i u teškim uvjetima.
Kreirana je kao tromodularni trening s tim da se svaki dio može pohađati kao zasebna cjelina. Prvi modul „Autentična komunikacija“ fokusira se na odnos prema sebi i vještine autentičnog samoizražavanja i postavljanja granica.
Drugi modul “Upravljanje odnosima“ ima za cilj ovladavanje komunikacijskim vještinama u odnosu s drugima i treći modul „Upravljanje konfliktima“, odnosi se na preveniranje konflikata i upravljanje izazovnim odnosima, te oslobađanje od „slike neprijatelja“.
Sadržaji edukacije nas vode ka preoblikovanju načina na koji se izražavamo i čujemo druge.
Tu je da nas podsjeti na nešto što već znamo – kako bi se trebali odnositi jedni prema drugima – i da nam da praktične odgovore kako živjeti ta znanja.
Teme 1. modula u edukaciji:
– uzroci gubitka povezanosti sa sobom
– empatijsko povezivanje sa sobom
– oslobađanje od srama i krivnje
– briga o sebi i postavljanje granica
– donošenje odluka
– pomirenje sa sobom (medijacija i razrješenje u unutrašnjim konfliktima
Didaktičko – metodički okvir i pristup učenju:
Primjenjuje se metoda iskustvenog učenja, što znači da se uči na temelju iskustva u radionicama i kroz refleksiju na sadržaj i iskustva. Sudionici su aktivni jer se učenje odvija kroz interakciju, simulacije situacija, igre uloga i metode praktičnog rada.
Dinamika i intenzitet rada
Učenje u okviru treninga nema za cilj memoriranje sadržaja nego omogućava razvoj ličnosti, što zahtijeva vrijeme, spremnost osobe da se razvija kroz promjene i susrete sa sobom. Intenzitet napretka je individualan. Minimalan benefit nakon edukacija do sad je stjecanje novih uvida i svijest o drugačijim perspektivama.
Maksimalan benefit su uvidi iz novih perspektiva i internalizacija alata za ostvarivanje kvalitetnije intrapersonalne komunikacije.
Datum održavanja: 15. 01. i 16. 01. (od 9h – 17h)
Mjesto održavanja: ulica Republike Austrije 35, Zagreb
Cijena: 1.500,00 kuna.
Prijaviti se možete na:
info@abecedaroditeljstva.com
Nazovite 095/5518344 za sve dodatne informacije
Trening će voditi:
Ivana Pejić, certificirana CNVC trenerica za komunikacijske vještine, profesorica i certificirana konzultantkinja za Hogan procjene ličnosti. Ivana ima sedmogodišnje iskustvo u podržavanju pojedinaca, grupa i timova u ovladavanju komunikacijskim vještinama i upravljanju odnosima s ciljem ostvarivanja vlastite dobrobiti, efikasnosti u poslovanju i ugodnijih međuljudskih odnosa. Trenerica je za trenere u cilju podrške educiranju novih CNVC trenera. Član je zajednice trenera u Internacionalnom centru za nenasilnu komunikaciju i koordinatorica projektnim aktivnostima u NVO “Mreža za nenasilnu komunikaciju BiH”.
Komunikacijske vještine i sama svakodnevno usavršava u izazovima s kojima se susreće u ulozi supruge i majke, što je stalna motivacija za permanentno učenje i razvoj.